Szkoła Podstawowa im. Św Brata Alberta w Sierockiem

ZESPÓL REGIONALNY MALI HOLNI

Ka downe śpiywanie
Hej,
Starodowne casy, kany sie podziały,
I świarne dziywcęta, co piyknie śpiewały.
Cy kopały grule, cy grabiły siano,
to od ik śpiywanio jaz w lesie jęcało.
Śpiywały se wtedy, kie przysły na prządki,
albo tyz przy ogniu na Zielone Świątki.
Nobarzyj, kie krówki na polanie pasały,
to się ik nucicki jaz po reglak niesły.
Syćkie te pieśnicki zezbiyrowoł wiater
i nióśł het pod niebo do kochanyk Tater
Teraz nie śpiywajom, zodno już nie zdole,
Tak jak wte, kie śpiywać ucyły je hole.
                       Zofia Graca Gobera
Ideą powstania zespołu regionalnego Mali Holni było pragnienie kultywowania podhalańskiej tradycji wśród dzieci i młodzieży Sierockiego i Leszczyn.
•Był to również pomysł na organizowanie uczniom czasu wolnego.
•Zespół Mali Holni powstał 27 stycznia 2000 roku przy Związku Podhalan Sierockie/Leszczyny.
•Nazwa „Mali Holni” pochodzi od wiatru halnego.
•W 2002 roku zespół został przeniesiony pod opiekę szkoły i tu działa do dzisiaj.
•Przez kilka lat prowadzona była nauka gry na skrzypcach i basach. Uczniowie samodzielnie grali na instrumentach podczas ważnych uroczystości szkolnych.
•Na początku swojej działalności zespół „Mali Holni” otrzymał pomoc finansową od Polonii Amerykańskiej. Możliwe było zakupienie strojów regionalnych oraz sfinansowanie niektórych wyjazdów uczniów.
•Pierwszymi instruktorami byli: Maria Salawa i Stanisław Gąsienica Makowski.
•Na przestrzeni lat zajęcia z nauki tańca i śpiewu prowadzili: Anna Małkuch, Andrzej Polak, Andrzej Lasak, Marian Gocał, Małgorzata Blacha, Danuta Stopka, Renata Skupień, Dorota Strama, Łukasz Kiernia.
•Obecnie instruktorami są Małgorzata Waliczek i Robert Rzepka.
•Zespół skupia dzieci i młodzież w wieku szkolnym z Sierockiego, Leszczyn i okolicznych miejscowości.
•Obecnie w zespole tańczy i śpiewa około 40 osób.
•Zespół bierze udział w różnych imprezach i uroczystościach szkolnych, gminnych, regionalnych i kościelnych.
•Zespół bierze także udział w konkursach i przeglądach, gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia.